www.zootech2010.fora.pl
forum zootechniki 2010
FAQ  ::  Szukaj  ::  Użytkownicy  ::  Grupy  ::  Galerie  ::  Rejestracja  ::  Profil  ::  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ::  Zaloguj


Ma ktoś może opracowane Pytania z drugiego terminu ..

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zootech2010.fora.pl Strona Główna » Anatomia zwierząt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
matiw17




Dołączył: 27 Paź 2010
Posty: 55
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Samiec

PostWysłany: Nie 20:11, 11 Wrz 2011    Temat postu: Ma ktoś może opracowane Pytania z drugiego terminu ..

i mógł by wrzucic na forum

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nyu




Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Samica

PostWysłany: Pon 13:23, 12 Wrz 2011    Temat postu:

Hmmmm... ja niby coś mam. Nie sądzę żeby to było wolne od błędów ale zdałam ucząc się z tego więc nie powinno być aż tak źle. Nie opracowywałam tylko pytań o płuca i wątrobe bo nie pamiętałam o czyje było pytanie. Nie wiem czy odpowiadając tak późno komukolwiek pomogę ale:


1.Jajnik klaczy
- wyróżnia się tym, że ma kształt kasztana oraz odwrócone warstwy jajnika: wewnętrzną jest miąższowa, a zewnętrzną naczyniowa stanowiąca przegrodę uniemożliwiającą przedostanie się komórki rozrodczej dlatego owulacja u klaczy zachodzi tylko w miejscu zwanym "dołem jajnika" gdzie przerwana jest warstwa naczyniowa.
2. Torebka stawowa - składa się z warstwy zewnętrznej włóknistej i wewnętrznej (w jamie stawowej) maziowej z nierównościami zwiększającymi powierzchnię, produkująca maź. W torebce stawowej panuje podciśnienie.
3. Okrężnica konia - składa się z części wstępującej (u konia jest ona zwana grubą), krótkiej poprzecznej i małej zstępującej. Ma kształt dwóch podków ułożonych pod sobą. Wstępująca dzieli się na: okrężnicę brzuszna prawa -> zgięcie mostkowe -> brzuszna lewa -> zgięcie miedniczne -> grzbietowa lewa -> zgięcie przeponowe -> grzbietowa prawa. Dalej przechodzi w poprzeczną i zstępującą.
4. Okręznica świni - Ma kształt rozciągniętej sprężyny. Błona śluzowa z mięśniową tworzą kieszonki i fałdy. Zawoje dośrodkowe, zgięcie centralne, zawoje odśrodkowe, zgięcie końcowe
5. Nerwy czaszkowe - Wychodzące z mózgowia przez otwory w czaszce. Unerwiają głównie głowę i szyję. Jest ich 12 par dzielonych na 3 rodzaje.
I - Węchowy
II - Wzrokowy
III - Okoruchowy
IV - Bloczkowy
V - Trójdzielny
VI - Odwodzący
VII - Twarzowy
VIII - Przedsionkowo-ślimakowy
IX - Językowo-gardłowy
X - Błędny
XI - Dodatkowy
XII - Podjęzykowy.
Podział: czuciowe (I, II, VIII), ruchowe (III, IV, VI, XI, XII), mieszane (V, VII, IX, X)
6. ukl. współczulny - Ułożony w 4 piętra: I piętro (komórki nerwowe zebrane w jądro pośrednio-boczne <w odcinku piersiowym rdzenia kręgowego>, reszta rozsiana.); II piętro (pień współczulny układa się wzdłuż kręgosłupa dobrzusznie, na lewo i prawo od niego, a w jego przebiegu widać zwoje pnia współczulnego. W odcinku szyjnych występują tylko 3 zwoje współczulne: doczaszkowy, szyjno - piersiowy i doogonowy. Pozostałe odcinki - ilość zwojów odpowiada ilości segmentów.); III piętro (zwoje splotów - w miejscu rozgałęziania się dużych naczyń krwionośnych zawierające włókna nerwowe i same komórki nerwowe); IV piętro (zwoje śródścienne - w ścianach narządów wewnętrznych gdzie są zwoje mięśniówkowe i podśluzówkowe)
7. ukl. przywspółczulny - I piętro (komórki nerwowe w śródmózgowiu zebrane w jądro nerwu czaszkowego III oraz w rdzeniu przedłużonym jako jądro nerwu VII, IX, X. Komórki nerwowe w rdzeniu kręgowym - jądro pośrednio-przyśrodkowe w odcinku szyjnym i krzyżowym.); II piętro (zwoje rdzeniowe w przebiegu gałęzi dogrzbietowych); III piętro (zwoje splotów - w miejscu rozgałęziania się dużych naczyń krwionośnych zawierające włókna nerwowe i same komórki nerwowe); IV piętro (zwoje śródścienne - w ścianach narządów wewnętrznych gdzie są zwoje mięśniówkowe i podśluzówkowe)
8. żyły które tworzą wrotną - krezkowa wspólna, żołądkowo-dwunastnicza, śledzionowa.
9. gruczoł jarzmowy - przy nasadzie oka u drapieżnych. Jest ślinianką. U mięsożernych. część gruczołów policzkowych łączy się w jedną dużą śliniankę jarzmową, która wywędrowuje do oczodołu. przewód otwiera się w przedsionku policzkowym.
10. kanał odbytowy- mięsień zwieracz zewnętrzny-mięśnie poprzecznie prążkowane; mięsień zwieracz wewnętrzny- warstwa mięśniówki okrężnej; błona śluzowa bezgruczołowa- przejście pomiędzy błoną śluzową jelita i skórą; błonę łącznotkankową tworzą przydanki; mięsożerne: liczne gruczoły okołoodbywowe i dwie duże zatoki przyodbytowe; nabłonnek jednowarstwowy cylindryczny-> wielowarrstwowy-> skóra
11. żyły uchodzące do pra.przedsionka - główne: doczaszkowa i doogonowa
12.aarat wydzielniczo-wydalniczy nerki - (Tu pozwoliłam sobie wpisać odpowiedź zaczerpniętą z forum bo wydaje mi się najbardziej poprawna) Miedniczka nerkowa: zbiera mocz ,który spływa przez przewody brodawkowe i przekazuje go do moczowodu (wydalnicza)
-i wydziela mucynę u konia (mucyna-sprawia,ze mocz konia pieni się)(wydzielnicza)
13,iedniczka nerkowa krowy - Nie występuje. Są za to kielichy nerkowe obejmujące brodawki.
14. jama nosa - Dzieli się na jamę nosową właściwą (dzieląca się na okolicę węchową i oddechową) oraz przedsionek nosa. Pomiędzy nimi ujście przewodu nosowo łzowego.
15. (???) chrząstki nosa - skrzydłowate (tylko u konia?), boczna nosa, nosowa dodatkowa. Stanowią rusztowanie dla nozdrzy zewnętrznych.
16. zęby psa - krótkokoronowe, wymienne i niewymienne, różnokształtne, ostroguzkowe, występują łamacze (połączenie trzonowców z przedtrzonowcami). Wzór: góra 3 1 4 2, dół 3 1 4 3.
17. prące psa - ustalone, wiotkie, żołądź skierowana dogłowowo. W nim kość prąciowa.
18. żołądek konia - 10-20 litrów. Jest żołądkiem przejściowym, złożonym. Część przełykowa oddzielona od reszty (czyli część bezgruczołowa od gruczołowej) krawędzią strzępiastą od wewnątrz - na zewnątrz odpowiada jej bruzda graniczna.
19. szyjka macicy świni - Ma kształt korkociągu. Szyjkę macicy dzielimy na pochwową i przedpochwową. Jak jest u świni??? Jak uchodzi? Bo mam źle napisane i mam dwa razy krowę, nie wiem które powinno być dla świni: 1. Uchodzi ekscentrycznie. 2. Przyrasta do dobrzusznej ściany pochwy w związku z tym wyróżniamy tylko sklepienie dogrzbietowe. W każdym razie w macicy świni mamy jeszcze opuszki maciczne.
szyjka macicy łączy pochwę z jamą macicy; kanał szyjki macicy, ujście zewnętrzne , ujście wewnętrzne.
20. ujscie cewki moczowej żeńskiej - W szparze sromowej na granicy pochwy właściwej z przedsionkiem.
21. kości stępu konia - kość piętowa, k. skokowa, k. stępu ośrodkowa, k.stępowa (I i II zrośnięte), k. stępowa III, IV, kość śródstopia.
22. mięśnie brzucha - Nie mam. Czy może chodzić o: skośny zewnętrzny brzucha, skośny wewnętrzny brzucha, poprzeczny i prosty brzucha?
23. u jakich wyrostki kolczyste k. krzyżowej nie zepsalają się w grzebien krzyżowy pośrodkowy - Koń, świnia, pies.Grzbieniem krzyżowym pośrodkowym te zrośnięte wyrostki nazywają się chyba tylko u krowy choć niektóre z innych gatunków mają niedokładnie zrośnięte te wyrostki to nie można ich nazwać grzebieniem.
24. język przezuwaczy - W nim wał języka. Mechaniczne: nitkowate i stożkowate. Smakowe: grzybkowate i okolone.
25. chrząstki krtani - Duże: nagłośnia, tarczowate, pierścieniowate. Małe: klinowate, nalewkowate, rożkowate.
28. kto nie ma zatoki szczekowej -Pies.
29.dzie i jak uchodzą moczowody - Zaczynają się we wnęce nerki miedniczką nerkową a kończą się na pęcherzu.
30. gdzie produkowana jest żółć - Wątroba. zraziki
31. trzustka - składa się z płatu lewego i prawego, trzonu i szyjki. Powierzchnie: dogrzbietowa i dobrzuszna, krawędź: lewa i prawa.
32. powrózek nasienny - łączy mosznę z jamą brzuszną. Ma część doczaszkową (fałd naczyniowy - tu naczynia i nerwy zaopatrujące jądro) oraz doogonową (fałd nasieniowodu - przebiega tu nasieniowód i naczynia i nerwy nasieniowodu)
33. jądro - Błona biaława od której do wnętrza jądra wnikają przegródki zbiegające się w śródjądrzu i tworzące zrąb jądra będący rusztowaniem. Przegródki te dzielą miąższ jądra na płaciki. Miąższ jądra tworzą komórki rozrodcze w różnej fazie rozwoju, kanaliki nasieniotwórcze proste i kręte oraz zbiorcze i sieć jądra. No i jak jajnik mają część rdzenną i korową, tak?
34. osierdzie - tworzą je dwa listki - zewnętrzny z warstwy pochodnej opłcunej i warstwy pochodnej powięzi piersiowej i wewnętrzny pochodna opłucnej ściennej. Pomiędzy nimi płyn osierdziowy.
35. ośrodki chłonne klatki piersiowej - Przewody piersiowe w żyle podobojczykowej lewej i prawy w żyle podobojczykowej prawej czyli przewód piersiowy i przewód chłonny prawy.
36. pień mózgu - składa się z śródmózgowia, rdzenia przedłużonego, mostu, wzgórza, podwzgórza.
37. zakończenie rdzenia - jest to część ogonowa: stożek rdzeniowy, nić końcowa i koński ogon.
38. Oskrzele tchawicze - tylko koń!
39. Budowa łechtaczki - korzeń, trzon, żołądź, napletek. Wewnątrz ciało jamiste.
40. Jak uchodzą nasieniowody - na wzgórku nasiennym na dogrzbietowej części cewki moczowej. (Są tu jakieś ciekawostki? Z pewnością tak... coś jest dodatkowo u świni... zachyłek nasieniowodu chyba - tam się zbiera sperma i złuszczony naskórek.)

[/b]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nyu




Dołączył: 19 Sty 2011
Posty: 21
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Samica

PostWysłany: Pon 18:35, 12 Wrz 2011    Temat postu:

Komuś pomogły te odpowiedzi? Mam właściwie gdzieś też te z poprzednich lat oparcowane gdyby miały pomóc...

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.zootech2010.fora.pl Strona Główna » Anatomia zwierząt Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
  ::  
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group   ::   template subEarth by Kisioł. Programosy   ::  
Regulamin